Jeśli chcesz nauczyć się stawiać karty tarota, na początek musisz poznać budowę talii kart i poznać ich znaczenie. Będzie to niezbędne, żeby móc rozpocząć swoją przygodę z tarotem. Podstawową informacją jest to, że talia kart tarota zawiera 78 kart. Dzielimy je na Wielkie Arkana i Małe Arkana. Tych pierwszych w talii znajdziesz 22, drugich natomiast 56. W dzisiejszym artykule skupimy się na nazwach i znaczeniu tej pierwszej części talii kart tarota.

Wielkie Arkana w talii kart tarota

Wielkie Arkana w talii kart tarota to 22 karty, które przedstawiają archetypowe postaci i różne sytuacje życiowe, w których możemy się znaleźć. Czas przeanalizować znaczenie poszczególnych kart. Oto pierwsze 6 kart z talii:

Głupiec (0)

Głupiec to karta, która przedstawia wędrowca w kolorowym stroju. Może ona symbolizować całkiem nowy początek, nowe możliwości oraz rozwiązania. Jest również symbolem wewnętrznego dziecka, które drzemie w każdym człowieku. Może zwiastować nadchodzące zmiany w naszym życiu. Możemy ją również interpretować jako przestrogę przed podejmowaniem pochopnych i nieprzemyślanych decyzji.

Mag (I)

Na tej karcie znajduje się dojrzały mężczyzna trzymający w swojej dłoni różdżkę. Karta ta symbolizuje między innymi silną wolę i spontaniczność. Może również zwiastować, że podjęcie jednej decyzji dzieli nas od osiągnięcia ogromnego sukcesu w życiu. Ta karta, w przeciwieństwie do Głupca oznacza, że jesteśmy świadomi, że posiadamy wszystko co jest niezbędne do osiągnięcia szczęścia.

Kapłanka (II)

Karta przedstawia starszą kobietę zasiadającą na tronie, która ma na sobie długie szaty i papieską koronę. Przede wszystkim symbolizuje intuicję i sugeruje, że odpowiedzi na wszystkie pytania są w nas samych. Karta może sugerować, że powinniśmy podążać za głosem serca. Symbolizuje również wewnętrzny spokój i mądrość. W negatywnym aspekcie może ukazywać kochankę lub zdradzającego męża.

Cesarzowa (III)

Cesarzowa to karta przedstawiająca piękną kobietę, która siedzi na tronie. Jest ubrana w wytworne szaty, na głowie ma koronę, a w ręku dzierży berło. Może symbolizować nowe wydarzenia czekające nas w życiu. Dodatkowo jest również symbolem piękna, a także macierzyństwa i wszystkiego co jest związane z matczyną miłością.

Cesarz (IV)

Ta karta przedstawia dojrzałego mężczyznę, który siedzi na tronie. Posiada koronę, berło oraz jabłko. Przede wszystkim jest symbolem władzy. Zarówno tej w rozumieniu politycznym, jak i tej psychologicznej. Jest ściśle związana z drogą zawodową i często ma coś wspólnego z wysokimi stanowiskami w pracy.

Kapłan (V)

Na tej karcie znajdziemy starszego mężczyznę, który ma na sobie papieskie szaty. W jego ręku znajduje się laska z potrójnym krzyżem. Jest symbolem pobożności. Często może symbolizować osobę, która jest dla nas dużym autorytetem. Niektórzy dopatrują się w jej znaczeniu potrzeb przebaczenia.

Już wkrótce przedstawimy Wam kolejne Wielkie Arkana z talii kart tarota.