Przebiegł Ci drogę czarny kot? Na widok kominiarza łapiesz się za guzik? Okazuje się, że w polskiej kulturze zakorzenionych jest wiele przesądów i zabobonów. Wiele z nich znają praktycznie wszyscy, ale możliwe, że istnieją też takie o których do tej pory nie słyszałeś. Niektóre symbole mają nam przynieść szczęście, część z nich wróży jednak pecha i złe wydarzenia. Chociaż nie wszyscy w nie wierzymy, większość z nas mimowolnie o nich pamięta. Sprawdziliśmy jakie są najpopularniejsze polskie przesądy i zabobony.

Czarny kot i zakonnica – przesądy o symbolach przynoszących pecha

Istnieje wiele przesądów, które mówią o tym, że pewne symbole i wydarzenia mogą nam przynieść pecha. Najpopularniejszym z nich jest czarny kot, który przebiegł nam drogę. Wiele osób wierzy, że nie można przekroczyć linii, którą przeszedł kociak, bo ściągnie to na nas nieszczęście. Innym niezwykle popularnym symbolem jest liczba 13, powszechnie uważana za pechową. Najgorsze połączenie to wtedy kiedy 13 dzień miesiąca przypada w piątek, wtedy wiadomo, że raczej nic dobrego na nas nie czeka. Powszechnie znanym przesądem jest również to, że nie należy przechodzić pod drabiną opartą o ścianę. Pecha przynoszą również widziane przez nas zakonnice, czy pęknięte lustro, które może na nas ściągnąć 7 lat nieszczęść. Oprócz tych najpopularniejszych zabobonów, istnieją też takie, o których mogliście nie słyszeć. Niektórzy wierzą, że nie powinno wieszać się w domu 2 luster na wprost siebie. Takie ich umiejscowienie może sprowadzić na nas samego diabła.

Koniczyna jako symbol szczęścia

Oprócz tych negatywnych symboli i przesądów, na szczęście są również te, które mogą zapewnić nam powodzenie. Jednym z nich jest czterolistna koniczyna. Gdy ją znajdziemy, możemy być pewni, że nie spotka nas nic złego. Szczęście może przynieść również podkowa powieszona w domu. Kolejnym symbolem są łuski karpia, które noszone w portfelu od Wigilii mogą zapewnić nam dostatek i dobrobyt. Również biedronka jest powszechnie kojarzona jako symbol szczęścia. A czy wiedzieliście, że jeśli zdarzy Wam się kichnąć przed śniadaniem równo 3 razy, możecie spodziewać się pięknej pogody?