Egzoplanety są to planety znajdujące się poza Układem Słonecznym, a dokładniej mówiąc planety okrążające inne gwiazdy. Do tej pory zostało odkrytych już tysiące planet pozasłonecznych, – najwięcej wielkich gazowych olbrzymów, ponieważ takie planety ze względu na ich rozmiary łatwiej jest zauważyć. Nie każdy Układ Słoneczny przypomina nasz, jest wręcz odwrotnie rzadko odkrywa się podobne do naszego.

W niektórych występują układy podwójne czy potrójne, czyli w takim układzie planety okrążają 2 lub 3 gwiazdy. Ponadto dopóki nie zostały odkryte inne układy planetarne astronomowie uważali, że gazowe olbrzymy krążą daleko od swoich gwiazd, tym czasem często odkrywa się gazowe olbrzymy krążące bardzo blisko swej macierzystej gwiazdy, takie planety nazywane są gorącymi Jowiszami. Jest kilka technik odkrywania nowych planet dwie najpopularniejsze to tranzyt, czyli obserwuje się przejście planety przez tarcze gwiazdy oraz tak zwany efekt Dopplera w tym przypadku gwiazda wraz ze swoją planetą lub planetami tworzą układ mas, który wzajemnie na siebie oddziałuje Oba ciała obiegają wspólny środek masy układu, co oznacza, że gwiazda nie tylko kręci się wokół własnej osi, ale również przemieszcza się w przestrzeni, raz zbliżając się do Ziemi, raz od niej oddalając.

Innymi słowy gwiazda lekko drga, co wskazuje na to, że znajduje się tam inna planeta lub planety. Dzięki tej metodzie naukowcy potrafią nawet określić ile i jak duże są planety okrążające inną gwiazdę, jednak wadą tej metody jest to, że da się nią wykryć tylko bardzo masywne planety. Mimo wszystko wydajniejsza jest jednak metoda pierwsza.

Wszechświat czy jak uważa coraz więcej naukowców Wieloświat jest ogromny i poznanie go w całości jest zapewne niemożliwe, dlatego badacze kosmosu skupiają się na znalezieniu planet podobnych do Ziemi z dwóch powodów, według naszych ziemskich standardów może istnieć tam życie nawet inteligentne, a po drugie nasza planeta nie jest wieczna nawet jeśli przetrwa wszystkie kataklizmy za kilka miliardów lat w wyniku zmiany Słońca nie będzie nadawała się dożycia, więc jeśli ludzkość chce przetrwać będzie musiała znaleźć sobie nowy dom.